Hem
MP:s språkrör Gustav Fridolin och Isabella Lövin (t v), S partisekreterare Lena Rådström Baastad (t h). (TT)

S: Inget samarbete med MP i valrörelsen 2018

Precis som inför valet 2014 kommer Socialdemokraterna gå in i nästa valrörelse som ett enskilt parti, och inte i allians med den nuvarande regeringspartnern Miljöpartiet. Det säger partiets nyligen tillträdda partisekreterare Lena Rådström Baastad i en intervju med Dagens Nyheter.
– Vi ser ett rödgrönt samarbete som något väldigt bra för svensk politik. Men vi vill gärna se mer av samarbete i politiken. Den blockpolitik som varit tror vi inte är bra för Sverige, säger hon.
2010 gick Socialdemokraterna till val på ett rödgrönt regeringsalternativ med Miljöpartiet och Vänsterpartiet. Efter valförlusten bytte man taktik, och inför valet 2014 var Stefan Löfven förtegen med hur han tänkte bilda regering.
Den borgerliga Alliansen planerar å sin sida att för fjärde gången i rad gå till val med ett gemensamt valmanifest, skriver DN.

Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen