Hem
ToppnyheterSenaste nytt
Bli medlem
ANNONS
ANNONS
(TT NYHETSBYRÅN / AP )
Stoppet i Suezkanalen

100 Ikea-containrar fast – oklart om svenskar drabbas

Av Henrik Danielsson, Omni Ekonomi
Publicerad: 27 mars 2021
ANNONS

Stoppet i Suezkanalen slår mot Ikea – som har mer än 100 containrar på det strandade fartyget, skriver TT.

Redan under gårdagen skrev Bloomberg att möbeljätten drabbas av att den viktiga transportleden nu är blockerad.

Det är oklart om kunder i Sverige kommer att påverkas av stoppet, skriver Ikeas pressansvarige Mattias Hennius i ett mejl till den svenska nyhetsbyrån.

"När det förekommer stopp i våra transporter undersöker vi givetvis andra alternativa sätt att transportera våra produkter, allt för att våra kunder inte ska påverkas”, skriver han.

ANNONS
Möbeljätten har även containrar på fartyg som på grund av stoppet inte kan ta sig igenom kanalen
TT
Volvo och Volvo Cars har inte drabbats speciellt mycket än så länge
Svenska Dagbladet
”Ett rent mardrömsscenario”
TT
Fartyget i Suezkanalen kan komma loss i dag – hoppas på hjälp av tidvattnet
AFP
Ikea drabbade av stoppet (i går)
Bloomberg
AB Volvo: Det vore bra om de kunde lösa upp den där proppen (i går, betallänk)
Göteborgs-Posten
Annons
Betalar du rätt pris för ditt bredband? Jämför abonnemang på din adress
Bredbandsval
ANNONS
Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen
Stoppet i SuezkanalenSuezkanalenKappahlGöteborgs hamnH&M, Hennes & MauritzHandel & tjänsterScania

Fraktfartyget i Suezkanalen är loss igen

Det fraktfartyg som gick på grund i Suezkanalen tidigare imorse är loss igen, uppger transportbolaget Leth enligt Reuters. Fartyget satt fast i en timme och 16 minuter.

25 maj 2023, 07.17
Suezkanalen. Arkivbild.

Ever Givens ”syster” gick på grund utanför Washington

Ett år efter att containerfartyget ”Ever Given” fastnade i Suezkanalen har systerfartyget ”Ever Forward” gått på grund i Chesapeake Bay utanför Washington, USA. Det rapporterar The Guardian.

15 mars 2022, 09.08
Fartyget Ever Forward.

Fem månader efter stoppet: Ever Given är tillbaka i Suez

Det gigantiska fraktfartyget Ever Given lyckades på fredagen ta sig igenom Suezkanalen utan några större svårigheter, enligt egyptiska kanalmyndigheten SCA. Det rapporterar den statligt ägda tidningen Al-Ahram.

21 augusti 2021, 08.29
Arkivbild: Ever Given lämnade hamnen i Felixtowe i brittiska Suffolk i början av augusti, på väg mot Kina.

Minigolfbanans T-rex fastnade i Suezkanalen

En tio meter hög tyrannosaurus rex-modell som var på väg till en minigolfbana i Mellbourn i England har efter månader av väntan äntligen kommit fram, skriver BBC.

16 augusti 2021, 18.18
Modellen satt fast på skeppet i månader.