150 dömda efter upplopp – polisen tackar för hjälpen
Hittills har 150 personer dömts efter de så kallade ”påskupploppen” i Örebro 2022, uppger polisen under en medieträff i dag.
– Jag tror inte att vi har lagfört så många för en enstaka händelse någonsin, säger Per-Erik Rinsell, chefsåklagare vid områdesteamet Väst-Bergslagen på åklagarmyndigheten, enligt Expressen.
Händelserna inträffade på långfredagen 2022, då den danske koranbrännaren Rasmus Paludan höll en manifestation i Sveaparken i Örebro. Under det tumult som följde gick en folkmassa till attack mot de poliser som var där för att upprätthålla ordningen. 71 poliser skadades.
Förundersökningsledare Anders Mullfors vid polisen i Örebro säger enligt SR att vittnesmål och videoinspelningar från människor på platsen varit av avgörande betydelse.
– Jag är helt övertygad om att vi aldrig hade identifierat så många som vi gjort utan allmänhetens hjälp.