19-årig göteborgare försvunnen i Etiopien
19-årige Ayub Akisho från Göteborg är försvunnen sedan han för två veckor sedan greps av polis i Etiopien, skriver Göteborgs-Posten. Han var i landet tillsammans med sina småsyskon, sin pappa och styvmamma för att delta vid en släktträff, när civil polis dök upp på hans och flickvännens hotell och förde bort honom.
Ayub Akishos storasyster säger till GP att orsaken till gripandet möjligen kan ha varit att han tidigare under kvällen haft en flagga som hamnade på en grill och brann upp.
UD bekräftar att en ung man från Västsverige frihetsberövats i Etiopien och säger att svenska ambassaden har kontakt med myndigheterna.
Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen