Hem
ToppnyheterSenaste nytt
Bli medlem
ANNONS
ANNONS
Svensk plan under 1930-talet. Nutida passagerarplan.
Svensk plan under 1930-talet. Nutida passagerarplan. (TT)
Året som gått 2019

2017 kan bli säkraste flygåret sedan 1927

Av Josefin Pehrson
Publicerad: 29 dec. 2017
ANNONS

Det gångna året ser ut att bli ett av de säkrare i den kommersiella luftfartens historia. Inte en enda betalande passagerare har mist livet 2017, rapporterar NRK baserat på statistik från sajten Aviation safety network.

Året har däremot inte varit helt fritt från olyckor där personer dött till följd av flygtrafiken. Den 16 januari missade ett fraktflyg av typen Boeing 747 från Turkish Airlines landningsbanan på flygplatsen Manas i Kirgizistan. Alla fyra i besättningen omkom och dessutom dödades 35 människor på marken.

Civila passagerare har också dött ombord under året, men då har det rört sig om dödsfall orsakade av sjukdom, enligt NRK.

Om siffrorna står sig året ut blir 2017 ett unikt år för den kommersiella flygtrafiken. Det blir det första året sedan 1927 som ingen civil passagerare omkommit i olyckor.

ANNONS
En person har avlidit av skadorna några veckor efter en flygolycka
NRK
Dödsoffer har också krävts i helikopterolyckor och i olyckor med privata småplan
TT
Statistiken finns samlad hos Aviation Safety Network
aviation-safety.net
bakgrund
 
Aviation Safety Network
Wikipedia (en)
The Aviation Safety Network (ASN) is a website that keeps track of aviation accidents, incidents, and hijackings. Their database contains details of over 10,700 reports. The ASN includes an aviation database with aviation investigations, news, photos and statistics.
Annons
Planerar du en helg på hotell? Elite Hotels ger 30% rabatt på två nätter vid ankomst torsdag eller fredag
Elite Hotels
ANNONS
Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen
Året som gått 2019FlygtrafikKirgizistanTurkish Airlines

Ledare: 2019 var Gretas och hela klimatrörelsens år

Svenska ledarsidor fortsätter att blicka tillbaka på 2019 och 10-talet. På nyårsdagen gör man det genom att bland annat lyfta det år som Greta Thunberg har i ryggen och den debatt om migrationen som till stor del präglat debatten i Sverige det senaste decenniet.

1 januari 2020, 08.22
Greta Thunberg

Väderåret: Ovanligt varmt och flera stormar i Sverige

2019 blev varmare än normalt, årsmedeltemperaturen landade på över tio grader, skriver TT. Det har bara inträffat 1990, 2014 och 2018. Varmaste dagen under förra året hade norrbottniska Markusvinsa med 34,8 grader.

31 december 2019, 21.20
Alfrida

Kändisarna som lämnade oss 2019

Flera medier väljer att minnas de kända människor som dött under 2019. Skådespelaren Bibi Andersson, artisten Marie Fredriksson, programledaren Arne Weise och Sara Danius är några av namnen. Dagens Nyheter konstaterar att det vore orättvist att endast minnas den senare som ständig sekreterare under krisen i Svenska Akademien.

31 december 2019, 10.27
Danius, Weise, Andersson, Fredriksson

Kvinnor toppar på bioduken – första gången sedan 1958

För första gången på nästan 60 år har kvinnor huvudrollerna i det gångna årets tre mest populära biofilmer i Nordamerika, skriver The Guardian: The Last Jedi, Skönheten och odjuret och Wonder Woman.

2 januari 2018, 20.34
Wonder Woman, Skönheten och odjuret och The Last Jedi.