39-åring satsade på Woods – vann 11,8 miljoner kronor
James Adducci, en 39-åring från Wisconsin, gladdes lite extra när Tiger Woods tog sin första majorseger på elva år. Han hade nämligen satsat 85 000 dollar, motsvarande 787 000 kronor, på att Woods skulle vinna, och inkasserade en vinst på drygt 11,8 miljoner kronor.
I en intervju med Golf Digest säger Adducci att det var första gången han bettade på sport och att han såg vinsten på en 23-tums-tv i ett litet rum hos sina föräldrar.
Några som inte var lika lyckliga var vadslagningsfirman William Hill.
– Det är kul att Tiger är tillbaka. Det är en smärtsam dag för William Hill – det var vår största förlust någonsin – men en bra dag för golfen, säger handelschefen Nick Bogdanovich enligt TT.
Mer om Woods majorseger
Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen