Hem
Arkivbild. (Krister Larsson / TT / TT Nyhetsbyrån)

5 000 liter diesel spilldes ut i gruva i Gällivare

Räddningstjänsten ryckte på måndagsmorgonen ut till Bolidens Aitikgruva i Gällivare, sedan inringare larmat om att 5 000 liter diesel spillts ut. Det rapporterar SVT Norrbotten.

Totalt kallades fem enheter till läckaget, som ska ha skett utomhus. Drygt en timme senare rapporterades att ärendet var avslutat.

Läckan härrör från en truck av större modell och har ingen påverkan på produktionen, uppger kommunikationschefen Klas Nilsson för Direkt.

Morgonens tillbud är det andra på två veckor i gruvan. Förra veckan fördes två personer till sjukhus sedan en grävmaskin fattat eld på gruvområdet.

Aitikgruvan, Gällivare

karta

Gå förbi betalväggar!

Omni Mer låser upp en mängd artiklar. En smidig lösning när du vill fördjupa dig.

Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen