Hem
Demonstrant och polis i Beirut. (Thibault Camus / TT NYHETSBYRÅN)

700 skadade i protesterna i Beirut – en polis dödad

En polis har dött i samband med de stora demonstrationer som pågår i Libanons huvudstad Beirut, rapporterar AFP. Samtidigt rapporterar al-Jazira att över 700 demonstranter har skadats.

Runt 10 000 personer tog sig till Martyrtorget i centrala Beirut för att protestera mot de styrande i landet efter de dödliga explosionerna i tisdags, skriver Reuters. Några kastade stenar och möttes av tårgas från kravallpolisen.

En grupp demonstranter tog sig också in i utrikesdepartementets byggnad i Beirut, under ledning av pensionerade officerare från den libanesiska armén. Gruppen ska ha förklarat att byggnaden var ”revolutionens högkvarter”, innan de drevs ut av den libanesiska armén tre timmar senare.

Utöver utrikesdepartementet tog sig demonstranter också in i energidepartementet och försökte storma finansdepartementet och högkvarteret för Libanons bankförening, där en brand uppstod, skriver AFP.

Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen