(Peter Krüger / TT / TT NYHETSBYRÅN)

Källor: Skogsmaskinisten utan brandvakt trots risk

Det fanns ingen brandvakt på plats tillsammans med föraren till skogsmaskinen, som tros ha orsakat den största svenska branden i modern tid. Det säger källor från räddningstjänsten och polisen till både VLT och Expressen. Källor till Expressen säger att brandrisken var känd. Därför hade mannen brandvakt i två dagar, men den tredje arbetsdagen gick brandvakten på semester.
Föraren äger ett företag som är underleverantör till Stora Enso.
– Det vi vet är att det förekommit en försäkran om att det skulle ha varit en brandvakt där. Om det sen har brustit eller inte i rutinerna det får polisens utredning visa, säger Ulrika Lilja, kommunikationschef på Stora Ensos pappers- och trärörelse.

Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen