Cruz höll sitt första tal som presidentkandidat
Texasrepublikanen och Tea Party-favoriten Ted Cruz meddelade i dag att han ställer upp i nästa års presidentval i USA. I sitt första tal som presidentkandidat, på det kristna Liberty university i Virginia, var Cruz inne på sin religiösa tro och att han vill blåsa nytt liv det ”amerikanska löftet”.
– Svaret kommer inte komma från Washington. Det kommer bara att komma från männen och kvinnorna i det här landet: från människor av tro, älskare av frihet, från människor som respekterar konstitutionen, sa Cruz som besökte universitetet i sällskap av hustrun Heidi och parets två döttrar.
Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen