Polisen som sköt: ”Brown såg ut som en demon”
Först nu när juryn beslutat att inte åtala polisen Darren Wilson för de dödande skotten mot Michael Brown framkommer detaljer om hans version av händelsen. Enligt Wilson blev han attackerad när han stannade sin bil intill Brown och bad honom att gå på trottoaren. Brown ska då ha slagit mot honom genom den öppna bilrutan. När Wilson sedan riktade sitt vapen mot Brown ska han ha tagit tag i det och vridit det mot Wilson. Efter ytterligare bråk ska Brown först ha sprungit i väg men sedan vänt sig om och tagit sats mot Wilson med händerna nära byxlinningen – då började Wilson skjuta.
– Det enda sättet jag kan beskriva det på var att han såg ut som en demon, så arg såg han ut, sade Wilson i förhören som publicerats av bland annat ABC News.
För första gången visas även bilder på de skador som Darren Wilson ska ha fått i bråket. De knappt synliga blåmärkena har hånats i sociala medier – ”jag förvånas över att han inte är kvar på sjukhuset”, lyder en av många ironiska kommentarer på Twitter.
