Till vänster. Blommor utanför flyktingboendet i Mölndal. 22-åriga Alexandra Mezher till höger. (TT/Privat)

Mamman om sorgen: ”Hon var min ängel”

22-åriga Alexandra Mezher blev i går knivhuggen till döds på sin arbetsplats, ett HVB-hem för flyktingbarn i Mölndal. I en intervju med GP berättar hennes mamma om sorgen.
– Hon var inte bara min dotter, hon var min ängel.
Hon beskriver dottern som en ambitiös och omtyckt person med många intressen. Fritiden ägnade hon åt att träna och i framtiden ville Alexandra Mezher studera samhällsvetenskap.
I familjens hem i Borås har familj och släktingar samlats. Chocken har fortfarande inte lagt sig.
– När man pratar om idealmänniskan, så pratar man om henne. Hon älskade människor och var älskad av dem, säger Charbel Aoen, släkting till familjen, till GP.

Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen