Små flickor luras att bli självmordsbombare
Det har blivit allt vanligare att islamistgerillan Boko Haram använder sig av unga flickor för att genomföra självmordsdåd i Nigeria, Kamerun och Tchad. Journalisten Abdulkareem Haruna, som arbetar på tidningen Leadership i Borno i nordöstra Nigeria, säger till TT att han tror att många av flickorna luras att utföra dåden.
– Jag tror inte att de förstår vad de gör. Låt mig ta ett exempel. För två veckor sedan kom två välklädda tioåriga flickor till en festival. Flickorna rörde ingenting, men ändå sprängdes de. Jag tror att bomberna kan vara fjärrstyrda.
Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen