Neuding: Fel att låta bibliotek vara socialkontor
”Problemen med hot och våld har blivit så omfattande att det är uppenbart att det varit ett misstag att låta biblioteken fungera som allmän mötesplats, ungdomsgård och socialkontor.”
Det skriver Paulina Neuding på GP:s ledarsida. Hon beskriver hur ett bibliotek som hon brukar besöka har återkommande problem med ett stökigt killgäng.
För att komma till bukt med problemet föreslår hon att personal ska få rätt att porta besökare.
”Det är framför allt barn och äldre som använder sig av biblioteken. Och nog är det talande för vår tid, med besattheten av ’utsatthet’ och ’svaghet’, att vi inte klarar värna de grupper i samhället som faktiskt är i behov av trygga miljöer.”
Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen