Illustrationsbild. (Denis Farrell / TT NYHETSBYRÅN)

Kritiker: Resorna tecken på att egna vården inte håller

President Muhammadu Buharis vårdresor till utlandet är ett tecken på att Nigerias egen sjukvård inte fungerar. Dessutom riskerar resorna att dränera statskassan. Det menar oppositionspartiet Peoples Democratic Party (PDP) efter att Buhari i veckan rest till London för en vårdkontroll, skriver AFP.

I ett uttalande skriver partiet att vårdpersonalen i Nigeria har en ”mycket ledsam” situation samtidigt som presidenten reser till ”välutrustade sjukhus utomlands”.

Bara timmar innan läkare på flera statliga sjukhus gick ut med ett strejkhot på grund av bland annat låga löner reste presidenten till London för en vårdkontroll.

bakgrund
 
Muhammadu Buhari
Wikipedia (sv)
Muhammadu Buhari, född 17 december 1942 i Daura i Katsina, är Nigerias president. Han tillträdde presidentposten 29 maj 2015, efter att ha besegrat den sittande presidenten Goodluck Jonathan i valet i mars samma år. Han är även en pensionerad generalmajor i den nigerianska armén, och var statschef i Nigeria från den 31 december 1983 till 27 augusti 1985 efter att ha tagit makten i en militärkupp. Han förlorade makten 1985 genom en annan kupp.Buhari kandiderade för presidentposten i valen 2003, 2007 och 2011 utan att lyckas. I december 2014 framträdde han som presidentkandidat för nybildade partiet All Progressives Congress inför valet i mars 2015. Buhari är bördig från Daura i den nordliga delstaten Katsina. Etniskt tillhör han folkgruppen fulani och är muslim. 29 maj 2015 svors han in som Nigerias president. Det är första gången sedan Nigeria blev självständigt 1960 som oppositionen tar makten över en sittande vald regering på fredlig väg genom demokratiska val. Buhari har uppgett att han tar ansvar för vad som hände under hans militärstyre, men har tillagt att han inte kan ändra det förflutna. Han beskriver sig själv som "konverterad demokrat".
Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen