Dubbelmordet kan skada Ikeas varumärke
Flera internationella medier har de senaste dagarna rapporterat om dubbelmordet på Ikea i Västerås. Och uppmärksamheten kan komma att påverka den svenska möbeljättens varumärke.
– Det är naturligtvis inte positivt för Ikea om folk blir ihjälhuggna i deras varuhus mitt på dagen, säger Eva Ossiansson, varumärkesdoktor vid Göteborgs universitet, till TT.
Enligt henne kan brottet på kort sikt leda till att färre personer söker sig till Ikeas varuhus. Men på längre sikt tror hon att det inte ska påverka varumärket.
– Vi tenderar att glömma fort, och de som nu besöker NK tänker nog inte så mycket på att Anna Lindh mördades där, säger Eva Ossinansson.
Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen