(Thomas Johansson/TT / TT NYHETSBYRÅN)

Ministern lovar ökade resurser till polisen

Det tar nästan tre gånger så lång tid i Malmö som i Stockholm eller Göteborg innan brottsanmälningar leder till åtal, skriver SvD. Resursbrist, poliser som lämnar yrket och en våldspiral är bakomliggande orsaker, skriver SvD.

Inrikes- och justitieminister Morgan Johansson (S) säger att han tar läget på allvar.

– Ökade resurser till polisen är en av våra viktigaste prioriteringar i höstens budgetförhandlingar. Jag har stora förhoppningar att vi kommer kunna leverera det. Vi har rätt mycket pengar i statskassan just nu, säger han till tidningen.

På frågan om polisen kommer befinna sig i ett bättre läge nästa år säger ministern att det är långt till dess men att polisverksamheten kommer att vara starkare då.

– Så är det.

Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen