Hem
ToppnyheterSenaste nytt
Bli medlem
ANNONS
ANNONS
Donald Trump
Donald Trump (Evan Vucci / AP)
Tullkrisen • Trumps tullpolitik

Trump: Rimligt med 80 procents tullar mot Kina

Av Tea Oscarsson, Omni Ekonomi
Publicerad: 9 maj 2025
ANNONS

En rimlig tullnivå mot Kina är 80 procent, skriver USA:s president Donald Trump på sin plattform Truth Social. Det är ”upp till Scott B”, finansminister Scott Bessent, skriver han vidare inför ländernas tullsamtal i helgen.

Nuvarande tullar på kinesiska varor är 145 procent, medan Kina i sin tur har tullar på 125 procent på amerikanska varor.

Senare under kvällen förtydligar dock Vita huset att siffran 80 bara var en siffra som Trump ”kastade ur sig”, skriver Reuters.

I helgen väntas ett möte med företrädare för båda länderna i Genève. Medieuppgifter tidigare på fredagen har antytt att USA siktar på att sänka Kina-tullarna till under 60 procent som ett första steg, skriver Direkt.

ANNONS
Scott Bessent ska träffa Kinas premiärminister He Lifeng
direkt.omniekonomi.se  · Ofta betalvägg
Donald Trump på Truth Social
live · truthsocial.com
Reuters telegram
Reuters  · Ofta betalvägg
Annons
Betalar du rätt pris för ditt bredband? Jämför abonnemang på din adress
Bredbandsval

Gå förbi betalväggar!

Omni Mer låser upp en mängd artiklar. En smidig lösning när du vill fördjupa dig.

Upptäck Omni Mer
ANNONS
Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen
Tullkrisen Trumps tullpolitikKinaGenèveUSADonald TrumpScott Bessent

Trump backar om gödselavtal med Belarus

Donald Trump backar från sitt uttalande om att han jobbar på ett stort köp av kaliumgödsel, även känt som pottaska, från Belarus. Det rapporterar Reuters.

22 september, 20.37
USA:s president Donald Trump.

Oppositionsledare: Avtal med Lukasjenko är riskabelt

Avtal med Alexandr Lukasjenkos Belarus innebär risker, varnar landets oppositionsledare Svetlana Tichanovskaja i en intervju med AFP.

21 september, 22.59
USA:s president Donald Trump och den belarusiska oppositionsledaren Svetlana Tichanovskaja.

Trump: Jobbar på ”massivt” avtal med Belarus

USA jobbar på ett ”massivt” avtal med Rysslandsallierade Belarus gällande ett köp av kaliumgödsel, även känt som pottaska. Det skriver Donald Trump i ett inlägg på Truth Social.

21 september, 17.09
USA:s president Donald Trump.

Källor: USA och Kina pratar tullar inför statsbesök

USA och Kina diskuterar sänkta tullar på vissa varor inför att Kinas president Xi Jinping ska besöka Washington nästa vecka. Det rapporterar Bloomberg med hänvisning till källor.

15 september, 16.11
USA:s president Donald Trump med Kinas president Xi Jinping i Peking. 15 maj 2026.