Poliserna berättar om mötet med skolmördaren
Anna och Stefan var de två poliser som mötte Anton Lundin Pettersson i korridoren på Kronans skola – och avfyrade skotten som dödade honom. Nu berättar de för polistidningen Svensk Polis om sina minnen av den dagen.
– Jag vill tro att vi gjorde det som alla poliser skulle ha gjort, även om man aldrig vet hur man reagerar förrän man är där, säger Anna.
De berättar om hur Lundin Pettersson marscherade mot dem med höjt svärd och hur de sköt honom. Bägge poliser hade under en lång tid mardrömmar med sekvenser från det. Stefan berättar att han minns hur den skadade eleven Ahmed Hassan tittade upp från golvet. Skadorna skulle senare komma att kräva hans liv.
– Det kommer jag bära med mig resten av livet, säger Stefan.
Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen