Bilderna: Gisslan flyr för livet när polisen stormar
Här är de dramatiska bilderna på gisslan som flyr för sina liv samtidigt som polisen stormar kosherbutiken i Paris. Minst fyra gisslan samt gisslantagaren Amedy Coulibaly ska ha dödats, uppger nyhetsbyrån Reuters. Strax innan hade polisen stormat lokalen utanför Paris där de terrormisstänkta bröderna Kouachi förskansat sig.
Live-källor (franska)
Live-källor (engelska)
Onsdag: Attacken mot Charlie Hedbo
Den pågående terrorsituationen i Frankrike började vid lunchtid i onsdag, när satirtidningen Charlie Hebdo utsattes för ett attentat. Två personer gick in på tidningens redaktion med automatvapen och dödade totalt 12 personer, varav två poliser.
Under kvällen lämnar polisen uppgifter om att de eftersökta är bröderna Said Kouachi, 34, och Cherif Kouachi, 32. Även en 18-åring efterlyses, och överlämnar sig själv till polisen. Han är dock inte misstänkt för något brott.
Torsdag: Polis skjuts till döds
Tidigt på torsdagen rånas en bensinmack i Villers-Cotterets av tungt beväpnade personer som påminner om bröderna. Under eftermiddagen eftersöks de misstänkta i och kring byarna Longpont, Corcy, Villers-Cotterets och Charleville-Mezieres.
Samtidigt inträffar en ny dödlig attack i Paris. En polis skjuts till döds av en tungt beväpnad gärningsman i Montrouge, söder om Paris. Frankrikes inrikesminister uppger att de två attackerna inte har med varandra att göra.
Fredag: Dubbla gisslansituationer
Vid niotiden på fredagsförmiddagen kommer uppgifter om att två män har stulit en bil och avlossat flera skott. I samband med händelsen kommer uppgifter om att 2 personer har dödats och 20 skadats. Dessa dementeras senare från officiellt håll.
Strax därefter står det klart att bröderna förskansat sig i en industrilokal med en gisslan, i staden Dammartin-en-Goele. Polis omringar platsen och samtal inleds.
Strax därefter uppger fransk polis att det kan finnas en koppling mellan de två dåden, trots allt. En misstänkt person pekas ut.
Vid lunchtid på fredagen uppstår en ny gisslansituation. En man, som även målas ut som en av de misstänka för att ha dödat polismannen under torsdagen, attackerar en kosherbutik i östra Paris, tungt beväpnad. Två personer dödas och minst fem tas som gisslan.
Samtidigt klarnar bilden av de inblandade gärningsmännen allt mer. De två bröderna uppges ha ingått i samma jihadistgrupp som den man som sägs vara gisslantagare i kosheraffären.