Bild från ”We are Sthlm” och skärmdump från polisens rapport om festivalen. (Polisen/Alexander Tillheden/Stockholms stad.)

Polisen mörkade övergrepp mot flickor på festival

Stockholmspolisen har mörkat flera misstänkta sexövergrepp under ungdomsfestivalen ”We are Sthlm”, skriver Dagens Nyheter. Tidningen har tagit del av uppgifter i interna larmrapporter som inte lämnades ut till allmänheten. Det ska handla om killgäng som under 2014 och 2015 har ofredat flickor i publikhavet på festivalen.
”Problematiken med yngre män som gnuggar sig mot småflickor i publikhavet återkom som tidigare år”, står det i ett PM från den första festivaldagen 2015, enligt tidningen.
–  Vi borde absolut ha berättat om detta, säger polisens presschef Varg Gyllander till tidningen.
Polisen ringade vid förra årets festival in en grupp om femtio personer som misstänktes ligga bakom övergreppen. Men inget av fallen ska ha lett till åtal.
De misstänkta gärningsmännen var, enligt tidningens källor, ofta unga män som kommit till Sverige utan föräldrar. Polischefen Peter Ågren, som var kommenderingschef för ”We are Sthlm” 2014, beskriver händelserna som ”en öm punkt”.
–  Vi vågar ibland inte säga som det är för att vi tror att det spelar Sverigedemokraterna i händerna. Vi får ta på oss det här inom polisen, säger han till tidningen.

P4 Stockholm tog upp problemen inför fjolårets festival

Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen