Explosion på Södermalm i Stockholm i januari i år. (Anders Wiklund/TT)

Hemmagjorda bomber står för lång rad sprängningar

”Den absoluta majoriteten” av explosionerna som har genomförts i år har skett med hemmagjorda bomber. Det säger Malin Nygren, chef för Nationellt bombdatacenter, i P1-programmet ”I lagens namn”.

– Sverige sticker ut i västvärlden med antalet sprängningar och användningen av sprängämnen som ett vapen i de här kriminella konflikterna, det gör vi. Det är helt otroligt.

Hittills i år har polisen bekräftat 70 explosioner där kriminella använt bomber som vapen. Samma siffra under hela förra året var 85. Med det i åtanke är det ”helt otroligt” att det inte har skett fler personskador, tycker Nygren.

Bomber byggs med hjälp av dynamit, en termos, tändhattar och kablar kopplade till ett batteri. När bomberna dök upp 2019 började de kallas för ”Sverigebomben” i Europa, vittnade en bombexpert under en rättegång.

Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen