(TT)

Hasse Aro: ”Ingen direkt koppling mellan gripna och det som hänt Lisa Holm”

De två bröder som är misstänkta för mordet på 17-åriga Lisa Holm är anhållna på skälig misstanke, vilket är den lägre misstankegraden. Enligt TV4:s kriminalkommentator Hasso Aro innebär det att fallet är långt ifrån klart.
– I praktiken innebär det här att det inte finns någon direkt koppling mellan de som är gripna och det som hänt Lisa Holm, säger Aro som menar att polisen har ett ”långt arbete framför sig”.
Senast i morgon måste de två bröderna, och den kvinna som misstänks för skyddande av brottsling, och begäras häktade av åklagaren. Under måndagsmorgonen har ett nytt område spärrats av vid Blomberg på Kinnekulle, totalt är fyra områden nu avspärrade.

Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen