”Lundberg håller på att bygga upp en dynasti”
Dagens Nyheters Birgitta Forsberg skriver om hur miljardären Fredrik Lundberg stärkt greppet om Industrivärden - och hur han bäddar för att döttrarna Louise Lindh och Katarina Martinson ska få nya maktpositioner.
Forsberg betonar att det kan vara svårt att behålla inflytandet över tid:
”Det är inte alltid så lätt att som familj behålla sin makt i näringslivet. Hastiga förändringar av marknaden har stjälpt flera, bland annat försvann ett antal redarfamiljer från maktkartan i varvskrisen på 1970-talet.
Det gäller för Fredrik Lundberg att vara lyhörd och analytisk så att han inte sopas av banan i stora samhällsomvälvningar.”
Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen