Twitter stämmer amerikanska regeringen
Twitter stämmer den amerikanska regeringen. Anledningen är att bolaget vill ge användarna mer transparens kring regeringens begäran om övervakning, skriver DI. Twitter menar också att regeringen kränkt yttrandefriheten genom att tidigare i år ha begränsa bolaget från att ge ut en fullständig rapport om saken.
"Vår förmåga att uttala oss har begränsats av lagar som förbjuder och även kriminaliserar en tjänsteleverantör som oss från att avslöja det exakta antalet domstolsbeslut som tagits emot gällande nationella säkerhetsbrev och i enlighet med Foreign Intelligence Surveillance Act", skriver Twitter på sin blogg.
Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen