Martin Hansson. (Andreas Hillergren / TT NYHETSBYRÅN)

Fifa betalade 45 miljoner för att undvika stämning

En domarmiss i kvalet till VM 2010 gjorde att Frankrike gick vidare medan Irland slogs ut. Som en ”kompensation” för missen betalade Fifa då över 45 miljoner kronor till det Irländska fotbollsförbundet (FAI). Det avslöjar förbundsbasen John Delaney. Pengarna ska ha betalats ut för att undvika att FAI skulle dra Fifa inför domstol.
– Vi ansåg att vi kunde dra Fifa inför rätta efter Henrys handboll. Vi kom överens. Det var ett väldigt bra avtal för FAI, säger Delaney till RTE Radio 1.
Det var den svenske domaren Martin Hansson som dömde matchen och missade en solklar hands på Thierry Henry precis innan Frankrike gjorde mål.

Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen