(TYRONE SIU / TT NYHETSBYRÅN)

Protester för försvunnen bokhandlare i Hongkong

Ytterligare en medarbetare vid en bokhandel som säljer regimkritisk litteratur har försvunnit i Hongkong. Den 65-åriga mannen är kollega till en svensk medborgare som tillsammans med tre andra anställda vid bokhandeln, som också har förlagsverksamhet, försvann i oktober, skriver TT.
I dag har en grupp oppositionella parlamentsledamöter protesterat utanför Pekings representation i Hongkong.
– Vi har starka skäl att tro att han blev kidnappad och har smugglats till fastlandet för politisk utredning, säger Albert Ho från Demokratiska partiet.

Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen