Polisen under upploppen i Rosengård. (TT / TT NYHETSBYRÅN)

Polisen om natten: ”Goda krafter bidrog till lugnet”

En av anledningarna till att natten i Malmö blev lugn trots fredagsnattens upplopp var den stora polisnärvaron, säger polisens presstalesperson Evelina Olsson till SVT.

– Det var lite spänd stämning, men vi har haft de personer som vi känner till under uppsikt så att vi kunnat hantera det, säger hon och tillägger att det ”varit mycket goda krafter som bidrog till att det blev lugnt”.

Det ska ha varit många vuxna ute under kvällen och natten, vilket tros ha bidragit till lugnet. Många Malmöbor var rädda för att fredagens oroligheter skulle upprepas.

Läs mer (29 augusti)

Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen