Hem
ToppnyheterSenaste nytt
Bli medlem
ANNONS
ANNONS
Snö i Malmö, arkivbild.
Snö i Malmö, arkivbild. (Johan Nilsson/TT)
Höstvädret

Flera varningar för blåst och blötsnö i södra Sverige

Av Helena Sällström
Publicerad: 2 jan. 2024
ANNONS

Tufft väder väntar i stora delar av Sverige när vardagen återvänder efter jul- och nyårshelgen. Ett lågtryck närmar sig från Nordsjön och Danmark och för med sig kraftigt snöfall.

SMHI har utfärdat en gul varning för blötsnö och vind i nordöstra Skåne. För Jämtlandsfjällen gäller också en gul varning, med hårda vindar på kalfjället.

Riktigt besvärligt väder väntas till onsdags- och torsdagsdygnen, skriver TT. En orange varning har utfärdats för delar av nordöstra Skåne, södra Kalmar län och stora delar av Blekinge. Där väntas kraftigt snöfall och blåst.

Som tidigare rapporterats är det kallt i norra Sverige. I morse hade Nikkaluokta, väster om Kiruna, den lägsta inrapporterade temperaturen i landet med minus 37,8 grader.

ANNONS
Tågoperatören Vy har ställt in alla tåg mellan Kiruna och Luleå i dag
TT
Kan bli mycket begränsad framkomlighet på vägar och förseningar inom buss-, tåg- och flygtrafiken
Sveriges Television
Superkyla drar in: ”Känns som minus 48” (1 januari)
Aftonbladet
SMHI:s varningar
www.smhi.se
Annons
Höstlov hos Elite Hotels— upp till 25% rabatt på två nätter, frukost ingår
Elite Hotels
ANNONS
Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen
HöstvädretVäderNikkaluokta

Oväder på väg mot Sverige: ”Nu blir det ostadigt”

Efter de senaste dagarnas fina höstväder väntar ett omslag. Ett regnområde rullar in över Sydsverige på tisdagen och fortsätter norrut under onsdagen, rapporterar TV4 Nyheterna.

I går 22.15
Arkivbild: Kvinna med paraply på Stortorget i Malmö.

Polisen trippelvarnar för extremt halt väglag

Polisen har gått ut med trippla varningar om extremt halt väglag. Det gäller Gävleborgs län, Uppsala län och Västmanlands län, skriver polisen på sin hemsida.

I går 08.06
Arkivbild.

Höst i nästan hela landet – fortfarande sommar i Göteborg

Den meteorologiska hösten har gjort sitt intåg i nästan hela landet – men i Göteborg är det fortfarande sommar, rapporterar GP.

19 oktober, 17.24
Arkivbild av gula löv på träd.

SMHI: Hårt väder väntas – ställ in fjällturen

SMHI utfärdar gul varning för hårt väder och starka vindar i norra Lapplandsfjällen under de kommande dagarna.

17 oktober, 20.17
Bild från Kungsleden i Abisko.