Ropade glad påsk – sköt ihjäl 147 människor
Attentatsmännen från al-Shabaab verkar ha varit väl förtrogna med universitetsområdet i Garissa, Kenya, rapporterar AP.
Scenerna som utspelade sig på universitetet under gårdagen var ”obeskrivbara”, säger vittnen till AFP. När räddningsarbetare till slut kunde ta sig in i lokalerna ska kroppar ha legat på rad, på mage och skjutna i bakhuvudet.
– Det var fruktansvärt, bortom vad som går att föreställa sig, säger en av de räddningsarbetare som var först på plats.
Salias Omosa, en 20-årig student, säger till nyhetsbyrån att attentatsmännen ropade att de inte var rädda för döden, och att det skulle bli en bra påskhelg.
Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen