Claes Borgström: ”Kommer bli komplicerat”
Advokaten Claes Borgström företräder en av kvinnorna i fallet kring Julian Assange. Han välkomnar att den svenska överåklagaren Marianne Ny begär att få förhöra Assange i London.
– Även om jag utgår från att han kommer att säga ja till ett förhör, eftersom att han tidigare sagt det, kommer det att bli komplicerat med tillstånd och att komma in på ambassaden, säger Borgström till Expressen.
Assange är anklagad för sexualbrott i Sverige 2010. Han tog sin tillflykt till Ecuadors ambassad i London sommaren 2012. Där har han suttit för att undvika utlämning till Sverige, och Marianne Ny har vägrat åka till London för att förhöra honom – fram till nu.
Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen
