Arkivbild (JONAS EKSTRÖMER)

Sju av tio svenskar: Satsa mer på försvaret

Sju av tio svenskar vill satsa mer på försvaret, skriver Aftonbladet. Tidningens opinionsundersökning Sverige Tycker har intervjuat svenskar om de senaste dagarnas händelser och en övervägande majoritet, 76 procent, tror att det är, eller kanske är, en ubåt som har observerats. Och sju av tio tillfrågade anser att Sverige bör satsa mer på försvaret än i dag.
– Här ser vi vad svenska folket verkligen vill. Tidigare har det varit en nedgång i opinionen. Försvaret och de minskade anslagen har varit mycket i debatten den senaste tiden. Sedan händer det här. Då är det är ganska typiskt att man vill att anslagen ska öka, säger Karin Nelsson, projektledare för Sverige Tycker.

Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen