Seger med i kampen som Europas bästa
Svenska Caroline Seger har nominerats av Uefa till titeln Europas bästa spelare. Den 30-åriga mittfältaren var med och spelade fram klubblaget Paris SG till Champions League-final. En final som hon missade på grund av en avstängning.
Uefas pris för årets bästa damspelare har delats ut två år tidigare. Båda gångerna har tyskor, Nadine Angerer och Nadine Keßler, tagit hem titeln. Lotta Schelin och Nilla Fischer har kommit på tredje plats.
Alla nominerade damer
Tyskland: Nadine Angerer, Simone Laudehr, Dzsenifer Marozsan, Anja Mittag, Alexandra Popp och Celia Sasic
Frankrike: Amandine Henry, Eugénie Le Sommer och Wendie Renard
Schweiz: Ramona Bachmann
Spanien: Verónica Boquete
Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen