”I dag är det din ensak om ditt land drabbats av krig”
Den somalisk-italienska författaren Igiaba Scego som skriver i Dagens Nyheter om hur flyktingar från södra halvklotet behandlas i dag, jämfört med hur det var när hennes föräldrar kom till Italien från Somalia på 1970-talet.
De kom med flygplan. Och hennes bror hade möjlighet att studera och resa runt i Europa ”tack vare ett pass- och visumsystem som inte behandlade ett somaliskt pass som en bit toalettpapper”.
I dag är det annorlunda, konstaterar Scego.
”Det finns inga visumregler, inga humanitära korridorer, det är din egen ensak om ditt land drabbats av krig eller diktatur, Europa vägrar se dig i ansiktet, du är reducerad till ett problem. Oavsett om du kommer från Mogadishu, från Kabul eller från Damaskus är den enda möjligheten att röra sig framåt, steg för steg, obevekligt, obönhörligt”, skriver hon.