”Stockholmsbörsen har agerat fult”
Nyheten att Konkurrensverket stämmer Nasdaq OMX, som äger Stockholmsbörsen, på 31 miljoner kronor slog ner som en bomb på onsdagskvällen. Anledningen till stämningen är att Nasdaq utnyttjat sin dominerande ställning.
– Stockholmsbörsen har agerat fult. Man har hotat ett företag för att stoppa en konkurrent på marknaden, säger Konkurrensverkets generaldirektör Dan Sjöblom till SvD Näringsliv.
Vare sig Nasdaq OMX ledning eller ägarna Investor har velat kommentera händelserna.
Anklagas för att ha tvingat bort konkurrenten Burgundy 2009
Nasdaq anklagas för att hotat att sluta använda sig av dataleverantören Verizon globalt om inte Verizon sa upp samarbetet med Nasdaq-konkurrenten Burgundy.
Verizon föll till föga och Burgundy anmälde händelsen till Konkurrensverket 2010.
Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen