En av bilderna som spridits i sociala medier, som visar Isis-rebeller innan massmordet av flera irakiska soldater (TT NYHETSBYRÅN)

FN fördömer massaker – ”djupt oroande”

Rapporterna om att militanta islamister från terrorgruppen Isis ska ha massakrerat flera tillfångatagna irakiska soldater är ”djupt oroande”, säger FN:s generalsekreterare Ban Ki-Moon i ett uttalande.
– Det understryker det brådskande behovet av att ställa förövarna av dessa brott inför rätta, lade FN-chefen till.
Den jihadistiska organisationen Isis lade i helgen ut bilder på sociala medier som de påstår visar en massaker på dussintals tillfångatagna irakiska soldater. Bildernas autenticitet bekräftades enligt nyhetsbyrån AP av en hög irakisk militär i går.

Bakgrund:

Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen