”Ska ha skett i samband med fotbolls-VM”
Alla misstänkta brott som topptjänstemännen i fotbollsorganisationen Fifa gripits för ska ha skett i samband med arrangemanget av fotbolls-VM-turneringar runt om i världen. Det skriver SR Ekot. Många länder slåss hårt om att få arrangera VM och sittande presidenten Sepp Blatter ska ha krävt total trohet från potentiella värdländer. Det här är första gången som Fifa ställs inför rätta i en amerikansk federal domstol.
– Vi blev förvånade över hur länge det här har pågått och hur det har genomsyrat Fifa. Det verkar som att den här korruptionen var institutionaliserad, säger en utredare till New York Times.
Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen