Organisationer samlades för att be för de kidnappade flickorna på torsdagen (AFOLABI SOTUNDE / TT NYHETSBYRÅN)

500 dagar sedan flickorna kidnappades: ”Inget hopp”

(AFOLABI SOTUNDE / TT NYHETSBYRÅN)

Det har nu gått 500 dagar sedan Boko Haram kidnappade de 276 nigerianska skolflickorna i delstaten Borno i april förra året. 57 av dem lyckades fly, och anhöriga till de övriga hoppas fortfarande att få dem tillbaka.
Men enligt nigerianske säkerhetsexperten Fulan Nasrullah är hoppet ute.
– De flesta av dem är nu gifta med sina kidnappare. Många har sålts på den globala sexmarknaden och jobbar sannolikt som prostituerade i Sudan, Dubai, Kairo eller andra avlägsna platser, säger han till AFP.
Nasrullah menar att några sannolikt också har dödats under flyktförsök eller luftanfall mot lägren där de hållits.

Härifrån kidnappades flickorna

karta
Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen