Säpo i informationsturné om radikalisering i skolor
Säkerhetspolisen i Umeå har varit ute på informationsturné för att prata med lärare och rektorer i Umeå om extremiströrelsen Islamiska staten, IS, och radikalisering bland unga, skriver SR Ekot. Enligt en av det hundratal lärare som deltog i informationsmötet framgick det att Säpo vill att lärarna ska vara polisens ögon och öron bland ungdomarna. Men att så skulle vara falllet förnekar Säpos pressinformatör Fredrik Milder.
– Det finns absolut ingen återrapporteringsskyldighet på det sättet. Man får ha vilka åsikter som helst, säger Fredrik Milder till Ekot.
Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen