Man skjuten av polis – har livshotande skador
Den man som sköts av polisen i området Kronan i Luleå under tisdagseftermiddagen vårdas på sjukhus med livshotande skador, rapporterar P4 Norrbotten.
Händelsen inträffade i samband med att polisen blev kallad till bostadsområdet efter larm om skottlossning. När de kom till platsen möttes de av en beväpnad man, som enligt Sveriges Radio ska ha hotat poliserna med ett gevär.
– En av enheterna möter mannen och får stopp på hans fordon. Omständigheter på platsen gör att de öppnar verkanseld, säger kriminalinspektör Patrik Ström till TT.
Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen