Några av de flickor som lyckades rymma från Boko Haram. (STR / AFP)

Sju av de kidnappade flickornas pappor dödade

Islamistmilisen Boko Haram har belägrat byn Chibok i Nigeria som de kidnappade nigerianska skolflickorna kommer ifrån. Det rapporterar nyhetsbyrån AP som fått informationen från boende i staden. Flera av föräldrarna till flickorna har dött sedan de kidnappades för tre månader sedan. Sju av flickornas pappor återfanns bland de 51 kroppar som fördes till sjukhuset i Chibok efter en attack mot den närliggande byn Kautakari. Ytterligare fyra föräldrar har dött av bland annat hjärtstopp vilket folket i byn skyller på traumat efter kidnappningen.
– En pappa till två av flickorna föll in i en slags koma. Gång på gång upprepade han sina döttrars namn tills livsluften gick ur honom, säger Pogo Bitrus, talesperson för byn till AP.
Nigerias president Goodluck Jonathan som anklagades för att ha skött kidnappningsdramat illa ska i dag för första gången träffa några av flickornas föräldrar.

Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen