SvP (TT)

FN kritiserar Sverige för SvP:s demonstrationer

Förra helgen utbröt tumult när nazistiska Svenskarnas parti demonstrerade i Malmö. I morgon har partiet tillstånd att samlas i Stockholm.
Att partiet, som anser att endast ”genetiska västerlänningar” bör har civila rättigheter, vid upprepade tillfällen beviljas tillstånd att demonstrera strider mot FN:s konventioner. Det skriver Sydsvenskan.
”Vi noterar med oro att rasistiska och extremistiska organisationer fortsätter att verka. Kommittén upprepar sin tidigare rekommendation att Sverige ändrar sin lagstiftning så att den stämmer överens med kraven i artikel 4b i FN-konventionen”, skriver FN:s kommitté mot rasdiskriminering i sin senaste rapport om Sverige.
Den lagändringen är Justitieminister Beatrice Ask inte intresserad av att göra.
– Sverige har gjort en tolkning som innebär att vi har en annan form av lagstiftning, med brottet hets mot folkgrupp. Och vi anser att den täcker in det.

Det säger konventionen

FN:s konvention om avskaffandet av alla former av rasdiskriminerings fjärde artikel stadgar att ”allt spridande av idéer grundade på rasöverlägsenhet eller rashat”

SvP:s idéprogram

”Endast människor som tillhör det västerländska genetiska och kulturella arvet, där de etniska svenskarna ingår, skall kunna vara svenska medborgare”
”Enbart etniska svenskar kunna ha maktpositioner i Sverige”
”Alla politiska beslut ska utgå från vad som är bäst för de etniska svenskarnas intressen”

Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen