Ferguson-poliser blev utsatta för ett bakhåll
De två poliser som på onsdagen skottskadades allvarligt i den amerikanska förorten Ferguson blev skjutna av personer som låg i bakhåll. Det uppger polisen enligt nyhetsbyrån AFP.
Skotten kom från en kulle snett över gatan, precis när protesterna utanför polishuset var på väg att mattas av.
Poliserna som sköts stod bredvid varandra. En av dem träffades i ansiktet och den andre i axeln. De uppges ha skadats allvarligt, men inte livshotande, och fick lämna sjukhuset i dag.
Händelsen har återigen trappat upp spänningarna i Ferguson, som varit centrum för omfattande oroligheter och protester efter att en vit polisman sköt en svart, obeväpnad tonåring till döds.
Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen
