Åklagare vill höra nytt vittne: Holms arbetskamrat
Åklagarsidan har bett om att få höra ett nytt vittne när Lisa Holm-rättegången i Göta hovrätt fortsätter i dag, rapporterar P4 Skaraborg. Det är en av de flickor som arbetade på kaféet där Lisa Holm jobbade som vice chefsåklagare Lars-Göran Wennerholm har begärt ska vittna.
Arbetskamraten hade sin moped bredvid Lisa Holms och hon lämnade kaféet i Blomberg strax efter klockan 18.
Enligt P4 Skaraborg vill åklagaren höra henne för att visa att uppgifter om en bil, som angivits av ett av försvarets vittnen, inte är relevant i ärendet.
Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen