Hem
ToppnyheterSenaste nytt
Bli medlem
ANNONS
ANNONS
(Oscar Olsson/TT / TT Nyhetsbyrån)
Problemen på Instabee

Larmet inifrån kundtjänsten: ”Som ett realityprogram”

Av Leon Nudel, Omni Ekonomi
Publicerad: 17 apr. 2025
ANNONS

Budbolaget Instabees anställda och tidigare anställda på kundtjänstavdelningen vittnar i Expressen om en osund arbetskultur: bland annat gratis sprit, urspårade fester, ”ligglistor” och videofilming i berusat tillstånd.

– Det blev som ett realityprogram som ”Ex on the Beach” eller som ”Paradise Hotel”, säger Emma, som egentligen heter något annat och har slutat, till kvällstidningen.

Andra personer berättar att de har känt sig övervakade av sina chefer, bland annat via sina sociala medier-konton. Cheferna ska också ha uttryckt nedvärderande saker om sina anställda i interna chattgrupper.

Instabees vd och medgrundare Alexis Prifti medger att visselblåsaranmälningar har inkommit. ”Det jag vill säga i så fall är att vi inte står för det och att vi ska fixa till det”, säger han till Expressen.

Ingen av de berörda cheferna kommer att bli av med jobbet.

ANNONS
Drog av förseningar på månadslönen
Expressen
”Cheferna var med och festade”
Breakit
Besvikelsen var stor bland anställda
www.ehandel.se
Största ägare: Kinnevik, Creades, EQT, H&M
Dagens Industri  · Ofta betalvägg
Annons
Betalar du rätt pris för ditt bredband? Jämför abonnemang på din adress
Bredbandsval
ANNONS
Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen
Problemen på InstabeeData, it & högteknologi

Efter granskningen – Instabee-vd:n ber om ursäkt

Leveransföretaget Instabees vd Alexis Priftis skriver i ett öppet brev att företaget, efter Expressens granskning, tar ansvar för sin arbetskultur.

17 april 2025, 13.49
Alexis Priftis, vd Instabee