Häkte, arkivbild. (ADAM IHSE / EXPONERA / TT NYHETSBYRÅN)

Våldtog kvinna under dödshot – bröder döms

Två bröder döms till fängelse för flera grova våldtäkter mot kvinnor i Malmö.

Ett av fallen gäller en kvinna i 20-årsåldern som kidnappades och blev inlåst i ett soprum där hon misshandlades och våldtogs upprepade gånger, enligt tingsrätten. Kvinnan fritogs först efter flera timmar av polisens insatsstyrka, efter att hennes väninna larmat. Väninnan hade då tagit emot flera hotfulla sms med krav att hon skulle betala pengar, annars skulle hennes kompis skadas.

Den yngre av bröderna döms dessutom för ytterligare en grov våldtäkt, då han tillsammans med en annan man tog sig in en sovande kvinnas lägenhet och våldtog henne. Även den äldre brodern döms för ytterligare ett fall av människorov och våldtäkt.

Bröderna döms för bland annat människorov, grov våldtäkt och försök till utpressning till sju år och tre månader respektive tre år och tre månaders fängelse. De ska också utvisas ur Sverige.

Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen