Hem
ToppnyheterSenaste nytt
Bli medlem
ANNONS
ANNONS
Midsommarväder. Illustrationsbild.
Midsommarväder. Illustrationsbild. (Caisa Rasmussen/TT / TT Nyhetsbyrån)
Höstvädret

Meteorologen: Varmast i Eskilstuna på midsommar

Av Joseph Chaouch Båth
Publicerad: 18 juni 2024
ANNONS

Vädret på midsommar kommer antagligen bjuda på både regn och sol, enligt Klarts meteorolog Lasse Rydqvist. I Stockholm blir det stackmoln och temperatur över 20 grader – men varmast ser det ut att bli i Eskilstuna med närmare 25 grader, säger han till SvD.

I norra Norrland kan det bli några skurar, framför allt i Norrbottens län, Jämtlandsfjällen och Lapplandsfjällen. Ett annat regnområde kan drabba Syd- och Västsverige.

– Så det är väl möjligt att man ner mot Skåne, Halland och Bohuslän kan få njuta av sillunchen till en del sol, men att regnet kommer in mot sen eftermiddag, kväll, säger Rydqvist till tidningen.

ANNONS
Solsill och regndans på midsommar
Svenska Dagbladet  · Ofta betalvägg
SMHI:s tiodagarsprognos
www.smhi.se
Så var vädret på midsommar – för varje år under 1900-talet
bakgrund · www.smhi.se
Annons
Höstlov hos Elite Hotels— upp till 25% rabatt på två nätter, frukost ingår
Elite Hotels
ANNONS
Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen
HöstvädretVäder

Oväder på väg mot Sverige: ”Nu blir det ostadigt”

Efter de senaste dagarnas fina höstväder väntar ett omslag. Ett regnområde rullar in över Sydsverige på tisdagen och fortsätter norrut under onsdagen, rapporterar TV4 Nyheterna.

I går 22.15
Arkivbild: Kvinna med paraply på Stortorget i Malmö.

Polisen trippelvarnar för extremt halt väglag

Polisen har gått ut med trippla varningar om extremt halt väglag. Det gäller Gävleborgs län, Uppsala län och Västmanlands län, skriver polisen på sin hemsida.

I går 08.06
Arkivbild.

Höst i nästan hela landet – fortfarande sommar i Göteborg

Den meteorologiska hösten har gjort sitt intåg i nästan hela landet – men i Göteborg är det fortfarande sommar, rapporterar GP.

19 oktober, 17.24
Arkivbild av gula löv på träd.

SMHI: Hårt väder väntas – ställ in fjällturen

SMHI utfärdar gul varning för hårt väder och starka vindar i norra Lapplandsfjällen under de kommande dagarna.

17 oktober, 20.17
Bild från Kungsleden i Abisko.