Hem
ToppnyheterSenaste nytt
Bli medlem
ANNONS
ANNONS
Kristoffer "Kringlan" Svensson och Åsa Linderborg.
Kristoffer "Kringlan" Svensson och Åsa Linderborg. (TT/Aftonbladet)
Kringlan Svenssons utfall

Åhléns bryter med ”Alla mina kamrater”

Av Robert Triches
Publicerad: 16 nov. 2015
ANNONS

Huvuden fortsätter att rulla i kölvattnet av humorprofilen Kristoffer "Kringlan" Svenssons grova, verbala påhopp på Aftonbladets kulturchef Åsa Linderborg. Nu är det männen bakom skådeplatsen för angreppet, podcasten ”Alla mina kamrater”, som får känna den bildliga bilan falla. Varuhuskedjan Åhléns har beslutat att med omedelbar verkan avsluta ett reklamsamarbete med de fyra bakom podden. På Facebook skriver Åhléns:
”Vi tar helt avstånd från de åsikter som uttrycks av ’Alla mina kamraters’ gäst Kringlan Svensson och att det tillåts uttryckas i podcasten”.
Såväl Svensson som programledarna har tidigare bett om ursäkt.
Martin Soneby, en av programledarna i podden, har tidigare sagt till Dagens Media att avsnittet sändes live och att det senare klipptes om.

ANNONS
Åhléns bryter med ”Alla mina kamrater”
www.dagensmedia.se
Varuhus bryter med humorpodd
TT

Tidigare

”Alla mina kamrater” ber om ursäkt (13/11)
www.dagensmedia.se
Annons
Överraska med en höstbukett — Euroflorist levererar direkt till dörren samma dag
Euroflorist
ANNONS
Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen
Kringlan Svenssons utfall”Kringlan” Kristoffer SvenssonPodcastÅhlénsÅsa LinderborgMartin Soneby

Kringlan talar ut: ”Fick mig att ta mig i kragen”

Kristoffer ”Kringlan” Svensson blev av med alla sina uppdrag när han 2015 hotade Aftonbladets kulturchef Åsa Lindeborg. Nu har han lämnat chockhumorn bakom sig och är aktuell med både en podcast, en romansvit och en ”truecome”-serie.

20 juni 2019, 16.15
Anna Björklund och Kristoffer Svensson. Arkivbild.

”Kringlan” gör comeback: ”Är tillräckligt förlåten”

Kristoffer ”Kringlan” Svensson gör comeback. Komikern är inbjuden till Göteborgs filmfestival med sin nya tv-serie ”The pine & the elk”, rapporterar SVT.

30 januari 2019, 13.02
Kristoffer ”Kringlan” Svensson.

”Kringlan” till ny attack – avbokas från comeback

Komikern Kristoffer ”Kringlan” Svensson har hamnat i nytt blåsväder. Efter att Dagens Nyheter kontaktat ett antal arrangörer där hans kommande show ska sättas upp skrev han ett hatiskt inlägg på Twitter. Nu väljer 2Lång i Göteborg att avboka komikern, skriver GP. ”K. Svenssons uttalande i dag på Twitter visar på att hans misstag inte haft den reflekterande effekt på honom som hans tidigare ursäkter har gett löfte om”, skriver en av 2Långs delägare i ett mejl till tidningen.

28 januari 2016, 19.24
”Kringlan”

Kringlan får Johnny Bode-priset för skandal

Komikern Kringlan Svensson fick i höstas sparken från flera av sina uppdrag sedan han gått till grovt angrepp mot Aftonbladets kulturredaktör Åsa Linderborg i en podcast. Nu tilldelas Johnny Bode-priset som går till personer som trampat i klaveret under det gångna året. ”Välförtjänt!”, twittrade Kringlan. Johnny Bode var låtskrivare och förgrundsgestalt inom den så kallade könsrocken.

14 januari 2016, 23.37
Kringlan Svensson/Johnny Bode