Hem
ToppnyheterSenaste nytt
Bli medlem
ANNONS
ANNONS
Illustrationsbild från Svenska Akademiens högtidssammankomst
Illustrationsbild från Svenska Akademiens högtidssammankomst (TT)
Akademiens citattvist med Nordfront

Akademiens nazisttvist slutade hos kronofogden

Av Peter Johansson
Publicerad: 4 maj 2022
ANNONS

För ett drygt år sedan förlorade Svenska Akademien rättstvisten mot nazistiska Nordfront och Nordiska motståndsrörelsen. Tvisten slutade med att Akademien fick en nota från kronofogden, skriver TT.

Svenska Akademien hade begärt att justitiedepartementet skulle ersätta advokatkostnaderna i samband med rättsprocessen, något som avslogs i juni förra året. I Svenska Akademiens årsredovisning framgår att man i samband med detta har betalat in omkring 1,5 miljoner kronor, vilket avser motpartens rättegångskostnader.

ANNONS
Akademitvist slutade med nota till Kronofogden
TT
Svenska Akademiens verksamhetsberättelse för 2021
bakgrund · www.svenskaakademien.se
Svenska Akademien hos Kronofogden efter rättstvist med Nordfront och NMR
Dagens Nyheter  · Ofta betalvägg
Nazistiska NMR och Nordfront får rätt mot Svenska Akademien (April 2021)
Sveriges Television
Annons
Överraska med en höstbukett — Euroflorist levererar direkt till dörren samma dag
Euroflorist
ANNONS
Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen
Akademiens citattvist med NordfrontSvenska AkademienNordfrontNMR, Nordiska motståndsrörelsenLitteraturLag & rätt

”Akademien kan inte styra att nazister gillar Tegnér”

Det var ”ett dumt påhitt” av Svenska Akademien att driva frågan om att Nordiska motståndsrörelsen inte skulle ha rätt att citera klassiska svenska dikter som en del i sin nazistiska propaganda på sajten Nordfront. Det skriver Kulturnyheternas redaktör och kritiker Per Andersson i en analys efter den friande domen.

15 april 2021, 18.18
Skulptur föreställande skalden Esaias Tegnér skapad av Carl Milles placerad på Strömparterren med Riksdaghuset i bakgrunden

Svenska Akademien förlorar rättslig strid mot NMR

Svenska Akademien förlorar den rättsliga striden mot nazistiska Nordiska motståndsrörelsen, uppger patent- och marknadsdomstolen i ett pressmeddelande.

15 april 2021, 11.12
Börshuset i Gamla stan i Stockholm där Svenska Akademien inryms.

Nynazister till Akademien: ”Saknar talerätt”

Tvisten mellan nazistiska Nordiska motståndsrörelsen och Svenska Akademien går vidare, rapporterar SVT Kulturnyheterna. I december stämde Akademien Nordiska motståndsrörelsens sajt Nordfront för brott mot klassikerskyddet i upphovsrättslagen sedan sajten publicerat dikter av flera klassiska författare.

29 juli 2020, 12.54
Arkivbilder.