Hem
ToppnyheterSenaste nytt
Bli medlem
ANNONS
ANNONS
Saabs ubåtsansvarige Gunilla Fransson
Saabs ubåtsansvarige Gunilla Fransson (Lars Pehrson / SvD / TT / TT NYHETSBYRÅN)
Saabs försäljningar

Analys: Saab måste lyckas med sin ubåtsexport

Av Leon Nudel
Publicerad: 30 juni 2014
ANNONS

900 anställda vid Kockums kan andas ut. Frågan blir om försvarsjätten Saab lyckas med att exportera sina ubåtar, skriver SvD:s Tomas Augustsson efter att affären med Kockums offentliggjorts i går kväll. ”Den stora osäkerheten framöver ligger till minst lika stor del i hur mycket ubåtarna kommer att kosta de svenska skattebetalarna som hur de kommer att påverka Saab”.

ANNONS
Tomas Augustsson: Köpet inte särskilt förvånande
analys · Svenska Dagbladet

Bakgrund: Saab och Kockums

Pressmeddelande: Saab förvärvar ThyssenKrupp Marine Systems AB
www.saabgroup.com
”Spelet som fick Thyssen Krupp att ge upp Sverige”
www.nyteknik.se
Ubåtskriget under ytan (betallänk)
Affärsvärlden
Annons
Betalar du rätt pris för ditt bredband? Jämför abonnemang på din adress
Bredbandsval
ANNONS
Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen
Saabs försäljningarSaabThyssenkruppFörsvarsindustriFörsvarspolitik

Colombia vill omförhandla jätteaffären med Saab

Colombias regering vill omförhandla det köp av 17 Gripenplan för 35 miljarder kronor som undertecknades i fjol, rapporterar Ekot. På vilket sätt framgår inte, men president Abelardo de la Espriella har sedan han tillträdde i somras sagt att han vill se över kontraktet.

2 oktober, 19.15
Arkivbild från december: Gripenplan på mässa i Bogota.

Kanadas opposition vill granska jätteaffär med Saab

Det konservativa kanadensiska oppositionspartiet kräver att landets planer på att köpa Saabs spaningsplan Global Eye genomgår dubbla granskningar, rapporterar public service-bolaget CBC News.

21 september, 19.16

Saabs Global Eye-plan.

Saab får order värd halv miljard från USA:s flotta

Försvarsbolaget Saab har fått en order värd 51,5 miljoner dollar för produktion, tekniskt stöd och reservdelar för Multi-Mode Radar.

17 september, 22.28
Soldater från den amerikanska marinen.

Nederländerna vill köpa Saabs radarplan

Nederländerna har tecknat en avsiktsförklaring med Sverige om att köpa ett exemplar av Saabs spanings- och ledningsflygplan Global Eye, skriver försvarskoncernen i ett pressmeddelande.

10 september, 08.44
Saabs spanings- och ledningsflygplan Global Eye. Pressbild.